Cookies! Mňam? Bohužel, nepečeme je, ale používáme - pro sledování návštěvnosti webu, vylepšování obsahu a předkládání relevantních nabídek na sociálních sítích. Používáním webu souhlasíte s jejich zpracováním.
Beru na vědomí

Dům Opido
Žít podle pravidel přírody. Soběstačně a ohleduplně. Nejen brát, brát a brát. Proto jsme se pustili do stavby nového domova, který může inspirovat i vás.

Ano, tak trochu jiný domov

Sedm let příprav a další tři roky nepřetržité práce. Díky skvělým lidem kolem nás se povedlo to, v co jsme na počátku ani nedoufali. V našem novém domově se poctivé řemeslo a přírodní materiály, jako dřevo, kámen a hlína, citlivě prolínají s nejnovějšími technologiemi.

Dokážeme se samozásobit energií a využíváme dešťovou vodu k mytí i splachování. Díky architektuře, podpořené naukami Fengshui a Vastu, domem přirozeně proudí energie a pomáhá k rozvoji jeho obyvatel.


Elektřina? Stačí, co dá slunce

Máme dvanáct fotovoltaických panelů, které vyrobí 3 kW za hodinu. Vzniklou elektřinu ukládáme do baterií o kapacitě 20 kWh a když bude potřeba, vystačíme si s tímto množstvím po dva dny.

Abychom vyzráli na špičky, kdy běží více spotřebičů naráz, používáme několik samostatných okruhů. Jak to funguje? Když zapneme varnou konvici, vypne se na tuto chvíli lednice. Přesto o spotřebě elektřiny přemýšlíme ještě hlouběji. Když svítí slunce a máme jí dost, nabízí se prát a sušit. Dříve taky nešli prát k řece, když bylo zataženo.

Bez velkého násilí se tak opět dostáváme do tradičních rytmů a žijeme v souladu s přírodou.


Neženeme se za penězi. Žijeme

V domě máme počítače, plnohodnotnou kuchyň i teplou sprchu. Takže fungujeme jako všichni ostatní. Naše soběstačnost nám ale přináší něco navíc - svobodu. Snížila finanční potřeby naší rodiny a nic nás nenutí hnát se za vyděláváním dalších a dalších peněz.

Raději si na záhonech vypěstujeme zeleninu a uvaříme marmeládu. A občas zůstáváme hledět, jak málo nám stačí k pohodlnému životu a štěstí, které vychází ze souznění s okolím - nikoli z vyčlenění se.


Přijďte načerpat inspiraci

Ozvěte se předem a my vás naším soběstačným domovem, ve kterém bydlíme již více něž 2 roky, provedeme. A třeba vám nasadíme brouka do hlavy.

Během prohlídky se dozvíte mnoho informací o přírodních stavebních materiálech, které jsme na stavbu použili, o trvalé udržitelnosti, nebo třeba o ekonomicky smysluplné soběstačnosti.

Cena prohlídky je 300Kč za osobu (minimálně však 1000Kč).


Autory našeho domu Opido jsou manželé Zvoníčkovi a stavitelem je firma Hlinatura zabývající se přírodním stavitelstvím. Na celém projektu se ale účastní více než desítka odborníků, umělců a řemeslníků – mistrů ve svém oboru.


Jihomoravská atmosféra do emailu
Jednou za čas vám pošleme zprávu o tom, co chystáme, jak žijeme v souladu s přírodou
a možná Vás i malinko inspirujeme.
Vaše osobní údaje jsou u nás v bezpečí. Kliknutím na tlačítko „Mám zájem“ souhlasíte s jejich zpracováním pro zasílání newsletterů o Živé Pálavě. Souhlas samozřejmě můžete kdykoliv odvolat. Přečtěte si plné znění zásad ochrany osobních údajů.