Cookies! Mňam? Bohužel, nepečeme je, ale používáme - pro sledování návštěvnosti webu, vylepšování obsahu a předkládání relevantních nabídek na sociálních sítích. Používáním webu souhlasíte s jejich zpracováním.
Beru na vědomí

Mušovská jezera

Na malém ostrůvku uprostřed největší vodní plochy na Moravě stojí kostel sv. Linharta. A pod hladinou odpočívá celá zatopená vesnice.
Mušovská jezera nebo Nové Mlýny? Nazývejte tuhle kaskádu tří přehradních nádrží, omývající pálavské kopce, jak je vám milejší. Vybudována byla v letech 1975 - 1988 jako ochrana před každoročními záplavami. Při výstavbě s sebou ale “spláchla” celou obec.

Pošta v Mušově naposledy otevřela 30. června 1978. O rok a půl později byla vymazána ze seznamu sídel a definitivně zmizela pod vodou v roce 1987.

Dnes se po hladině Nových Mlýnů můžete prohánět na surfu nebo s kitem. V parném jihomoravském létě ale určitě neodoláte a skočíte do vody celí. A nebojte, neutopíte se. Nádrže jsou překvapivě mělké - hloubka často nepřesahuje ani 2 metry.

Kolem všech tří nádrží - Mušovské, Věstonické a Novomlýnské - si můžete udělat celodenní cyklovýlet a po cestě se zastavit třeba na archeologickém nalezišti pod vrcholem Hradisko nebo v Dolních Věstonicích navštívit Venuši. Jenom si nezapomeňte schovat trochu sil na závěr. Zpátky do Klentnice to je ze všech stran do kopce.

Že máte radši klid? Najděte si hezké místečko, nahoďte prut a čekejte na svůj úlovek.

Autem k Dolní Novomlýnské nádrži z penzionu dojedete ani ne za 10 minut.

A stačí “vyběhnout” na Sirotčí hrádek přímo nad penzionem a všechna Mušovská jezera před vámi vykouzlí krásné panorama. Že by příležitost pro fotografy při západu slunce?

Jihomoravská atmosféra do emailu
Jednou za čas vám pošleme zprávu o tom, co chystáme, jak žijeme v souladu s přírodou
a možná Vás i malinko inspirujeme.
Vaše osobní údaje jsou u nás v bezpečí. Kliknutím na tlačítko „Mám zájem“ souhlasíte s jejich zpracováním pro zasílání newsletterů o Živé Pálavě. Souhlas samozřejmě můžete kdykoliv odvolat. Přečtěte si plné znění zásad ochrany osobních údajů.