Cookies! Mňam? Bohužel, nepečeme je, ale používáme - pro sledování návštěvnosti webu, vylepšování obsahu a předkládání relevantních nabídek na sociálních sítích. Používáním webu souhlasíte s jejich zpracováním.
Beru na vědomí

Sirotčí hrádek

Co chvíli ho budete mít na očích. Ráno nasvícený vycházejícím sluncem a večer vám udělá vytoužený stín. A pěšky tam jste za půl hodiny.
Zřícenina Sirotčího hrádku stojí na dvou vápencových skaliscích přímo nad naším penzionem v Klentnici. Takže tenhle symbol Pálavy vás bude přitahovat den co den. Až k hradbám vedou červená a zelená turistická značka - po obou to vyjde na cca kilometr mírného stoupání.

Takže opravdu kousíček.

Z vrcholu můžete pozorovat západ slunce nad vinicemi nebo vám připravíme piknikový koš a uděláte si hezké odpoledne. S rodinou, partnerem a třeba i sklenkou našeho Chardonnay oceněného zlatou medailí z prestižních Valtických vinných trhů .

Pokud jste na delší výlety, můžete z vrcholu nabrat směr Kočičí skáladojít až do Mikulova. Nebo opačným směrem přes Děvín a Dívčí hrady až do Dolních Věstonic - za Venuší.

A proč se hrádek jmenuje zrovna Sirotčí?

Možná proto, že osiřel už v 16. století, kdy ho vypálili a rozbořili Švédové. Spíše ale podle rytíře Siegfrieda Sirotka, který nechal hrad v polovině 13. století vystavět. Nebo na tom nesou podíl kastelán Čičos, který byl popraven za zradu a jeho syn, co osiřel, zešílel a od té doby jezdí po nocích na koni ze Sirotčího hrádku na Turold?

Těžko říct. Udělejte si procházku a uvidíte, ke které pravdě se přikloníte.

Jihomoravská atmosféra do emailu
Jednou za čas vám pošleme zprávu o tom, co chystáme, jak žijeme v souladu s přírodou
a možná Vás i malinko inspirujeme.
Vaše osobní údaje jsou u nás v bezpečí. Kliknutím na tlačítko „Mám zájem“ souhlasíte s jejich zpracováním pro zasílání newsletterů o Živé Pálavě. Souhlas samozřejmě můžete kdykoliv odvolat. Přečtěte si plné znění zásad ochrany osobních údajů.